Umowa na wyłączność w branży nieruchomości staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem – wszystko za sprawą poczucia bezpieczeństwa oraz stałości, jakie daje. Umowa na wyłączność uwzględnia zapis o jednej osobie, która może pośredniczyć w sprzedaży nieruchomości – co oznacza, że właściciel mieszkania czy domu może dokonać sprzedaży samodzielnie lub poprzez pośrednictwo konkretnej, określonej w umowie osoby. Zaletą umowy na wyłączność jest nie tylko maksymalne zaangażowanie pośrednika w przeprowadzenie udanej transakcji – w końcu pracuje dla Ciebie na wyłączność – ale również możliwość szybszej sprzedaży za lepszą cenę! Co powinieneś wiedzieć o umowie na wyłączność? Przychodzimy z pomocą!

Co zawiera umowa?

Dane zawarte w umowie na wyłączność między osobą chcącą dokonać sprzedaży nieruchomości a pośrednikiem powinny obejmować kwestie takie jak: dane obu stron, dokładne dane nieruchomości, cel umowy (umowę na wyłączność możesz zawrzeć zarówno przy sprzedaży, jak i wynajmie mieszkania czy domu), upoważnienie pośrednika do podejmowania działań w imieniu osoby zlecającej, zakres zobowiązania stron oraz kwestię wynagrodzenie pośrednika (prowizję). Najcześciej spotykany model działania po podpisaniu umowy na wyłączność to dostarczenie niezbędnych dokumentów przez osobę zlecającą oraz dbanie o stan nieruchomości – tak, aby pośrednik mógł pokazać ją osobom zainteresowym. Z kolei pośrednik zobowiązuje się do sprawdzenia stanu prawnego lokum, organizację kwestii notarialnych, tak zwanego „home stagingu” czyli przygotowania nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem – oraz do prezentacji oferty.

Umowa na wyłączność – dla kogo?

Umowa na wyłączność to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które chcą wynająć lub sprzedać swoje mieszkanie z jak największym zyskiem – w krótkim czasie. To świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i energii (nie musisz sprawdzać dokumentacji ani szacować wartości swojego domu – zrobi to za Ciebie pośrednik!) – szczególnie w przypadku tych osób, dla których sprzedaż mieszkania wiąże się z dużymi emocjami. Osoba z zewnątrz, podchodząca do lokum bez żadnych emocji – przeprowadzi proces wynajmu bądź sprzedaży w pełni profesjonalny sposób, przygotowując atrakcyjne ogłoszenie oraz przeprowadzając szereg nastawionych na sukces działań marketingowych.

Jak to wygląda w praktyce?

Praca na umowie na wyłączność opiera się na kontakcie z jedną, konkretną osobą – pośrednikiem – co przekłada się na mniejszą dezorganizację życia codziennego osoby sprzedającej. Jak proces sprzedaży/wynajmu na tego typu umowie wygląda w praktyce? Po podpisaniu umowy pośrednik sprawdza stan prawny nieruchomości oraz gromadzi potrzebną dokumentację. Kolejny etap pracy pośrednika to już oszacowanie wartości nieruchomości – finalnej wyceny dokonuje rzeczoznawca – oraz przygotowanie lokum do sprzedaży / wynajmu. Kiedy powstanie ogłoszenie – pośrednik działa marketingowo (tak, aby zwiększyć zainteresowanie kupnem / najmem), a po umówieniu spotkania z potencjalnymi nabywcami – prezentuje nieruchomość. W przypadku decyzji pozytywnej – po jego stronie leży załatwienie wszelkich formalności oraz ewentualne wsparcie w uzyskaniu kredytu dla osoby kupującej.

 

Jak widać – sprzedaż / wynajem nieruchomości nie musi wiązać się z dodatkowym stresem! Korzystając z pomocy bazującego na umowie na wyłączność pośrednika, możesz cieszyć się szybką sprzedażą – z zyskiem! Zaufaj profesjonalistom!